Поняття про метод. Використання вікон повідомлень. 
Цілі:
ü     навчальна:  ознайомити учнів поняттям "метод" та навчитись його використовувати у програмах; навчитись створювати та використовувати  вікна повідомлень у програмах.
ü     розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
ü     виховна: виховувати інформаційну культуру;
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
·              привітання
·              перевірка присутніх
·              перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
·              Як змінювати значення їх властивостей?
·              Як скласти  програму, яка обробляє натискання кнопок?
ІІІ. Мотивація  навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Крім процедур, які складає програміст для опрацювання подій, що відбуваються у зв’язку з діями користувача, у середовищі програмування Lazarus міститься велика кількість вбудованих процедур і функцій. Де­які з вбудованих процедур є методами об’єктів, за допомогою яких можна виконувати дії з об’єктами. Для різних об’єктів передбачені різні методи, їх кількість і призначення залежать від конкретного об’єкта.
Метод — це фрагмент програмного коду, який вбудований в об’єкт та передбачає виконання деяких дій з ним.
Метод має ім’я й уже містить набір команд, які виконуються, якщо викликати метод для об’єкта. Запис команди для виклику методу склада­ється з імені об’єкта та імені методу, що розділені крапкою:
Ім'я об'єкта.Ім'я методу;
Ім’я методу, як і ім’я властивості, можна ввести з клавіатури або обрати зі списку, який відкривається, якщо в коді програми записати ім’я об’єкта і крапку. У такому списку відображені саме ті методи, які можна викликати для обраного об’єкта.
Якщо програма містить кілька форм, то за замовчуванням відображу­ється лише головна форма. Для відображення інших форм проекту вико­ристовують метод Show або ShowModal, наприклад:
Form2.ShowModal;
Відмінність цих методів полягає в тому, що перший викликають для відображення форми у звичайному режимі, а другий — у так званому модальному режимі: після відображення вказаної форми всі інші форми стануть недоступними; щоб перейти до іншої форми, необхідно закрити поточну форму.
Для об’єкта форма найчастіше використовують такі методи:
·        Show — відбразити форму в звичайному режимі;
·        ShowModal — відобразити форму в модальному режимі;
·        Hide — зробити форму невидимою (приховати її);
·        Close — закрити форму.
Деякі методи можна викликати для різних об’єктів, а інші — лише для об’єктів певного типу. Наприклад, методи Show і Hide можна викли­кати для форми, напису, кнопки та інших об’єктів, а метод Close — лише для форми.
Якщо у проекті використовують декілька екранних форм, то у про­грамному коді слід задати команду uses, за допомогою якої підключа­ються програмні модулі інших форм. Після команди uses подають спи­сок імен файлів екранних форм, які будуть підключені. Наприклад, якщо буде використана форма, збережена у файлі Unit2, то у програмному коді вказують:
uses Unit2;
Виклик методів для таких «зовнішніх» програм буде виглядати так:
Ім'я файла.Ім'я об'єкта.Ім'я методу;
Для виведення даних в окремому вікні в середовищі програму­вання Lazarus можна скористатись також командою виклику вікна MessageDlg, яка має таку структуру:
MessageDlg(повідомлення, тип_вікна_повідомлення, [список_кнопок], довідка); де
·        повідомлення — текст, який буде відображено у вікні повідомлення;
·        тип_вікна_повідомлення — визначає зовнішній вигляд вікна;
·        список_кнопок — список даних, поданих через кому, які визначають тип кнопки (не обов’язковий параметр);
·        довідка — номер вікна довідкової системи, яке буде виведено на екран, якщо натиснути клавішу F1. Якщо значення цього параметра дорівнює нулю, то використання довідки не передбачено. Використовують такі типи вікна повідомлення: mtlnformation (інфор­маційне), mtWarning (попереджувальне), mtError (повідомлення про по­милку), mtConfirmation (запит на підтвердження), mtCustom (звичайне).
На вікнах повідомлень можуть бути розміщені кнопки, імена яких подають списком.
V. Фізкультхвилинка.  Інструктаж з ТБ 
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичні   завдання.
Вправа3, вправа 4 стор. 125, 127.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
Ø мені було незрозуміло…;
Ø у мене виникли такі запитання…;
Ø я не впорався з такими завданням…;
Ø мені сподобалось і я буду використовувати…
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 18  п. 4-5   ст. 124-129

ІХ.  Оцінювання роботи учнів

Немає коментарів:

Дописати коментар